Tervezd a nyugdíjad

Az adategyeztetési eljárásról 2. rész

2015. szeptember 08. - naturevic

Ahogy azt már a múlt héten említettem, 2014. augusztus 25-től kezdődően  a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek hivatalból indított eljárások keretében megkezdték  a nyugdíjbiztosítási nyilvántartás adatainak egyeztetését.

Az egyeztetési eljárás ügyintézési határideje 60 nap, mely indokolt esetben 60 nappal meghosszabbítható. Ez ugyan soknak tűnhet, de sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy néha kevésnek bizonyul, hiszen voltak olyan adatszolgáltatások, amelyek nem pontosan, vagy egyáltalán nem kerültek beküldésre. Sőt, egyes igénylőknél lehetnek olyan szolgálati időnek minősülő időtartamok is, amelyek nem szerepelnek a nyugdíjbiztosító nyilvántartási adatbázisában, mert azokat nem a foglalkoztatóknak kellett jelenteni. Jellemzően ilyen pl. a felsőfokú tanulmányok ideje, vagy azok a sorkatonai idők, amelyek nem valamilyen munkaviszony alatt történtek.

shutterstock_279358256.jpg

Az adategyezetési eljárás keretében lehet tisztázni ezeket a kérdéses időszakokat a beszámítani kért időszakra vonatkozó igazolások egyidejű benyújtásával. Akkor sincs probléma, ha az igazolással nem rendelkezik az ügyfél, mert a jelzés alapján a hivatal beszerzi a megfelelő hivataltól, volt foglalkoztatótól, illetve annak megszűnése esetén a jogutódtól, iratmegőrzőtől az igazolásokat és bejegyzi a nyilvántartásba.

A teljesség igénye nélkül íme egy rövid felsorolás, hogy mi is számít bizonyító erejű dokumentumnak:

  • leckekönyv
  • katonakönyv
  • foglalkoztatói igazolás
  • TB kiskönyv
  • munkakönyv

Speciális eset, amikor az igénylő ügyfél a szolgálati időt - egyéb hitelt érdemlő módon - tanúval igazolja. Ilyenkor a tanú nevét, lakcímét a nyugellátást igénylő közli az igazgatósággal. A meghallgatni kívánt személyt a tanúmeghallgatás időpontjáról a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv ellenőrzési szakterülete előzetesen értesíti. Egyidejűleg felhívja a figyelmét arra is, hogy a meghallgatásra a személyazonosításra alkalmas okmányát, ha már nyugellátásban részesül, az ellátást megállapító határozatát, továbbá minden olyan bizonyítékként értékelhető okmányát (pl.: foglalkoztatásra irányuló szerződés, kinevezési okmány, munkakönyv, munkalap, bérnyilvántartás, társadalombiztosítási igazolvány) hozza magával, amellyel a volt munkatársát érintő időtartam bizonyítható.

A nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv az egyeztetési eljárást határozattal zárja le. A határozatban feltünteti az adatmódosításokat, illetve a kért adatmódosítások megtagadásának okát, továbbá a biztosítottnak, volt biztosítottnak az egyeztetési eljárást követően nyilvántartott valamennyi adatát.

Természetesen az egyeztetési eljárás lezárását követően is van lehetőség a korábbi egyeztetési eljárással érintett és azt megelőző időszakra az igénylő kérelmére vagy hivatalból indult újabb egyeztetési eljárás keretében, olyan tény, adat vagy más bizonyíték bemutatására, amelyeket a korábbi egyeztetési eljárásban nem vizsgáltak.

Az eljárások alkalmával már sokszor bebizonyosodott, hogy az ügyfelek az általuk bemutatott dokumentumokkal, információkkal jelentősen segíteni/könnyíteni tudják az adategyeztetést. Épp ezért azt tanácsolom, hogy minden érintett szánjon rá némi időt, és idejében kezdjen hozzá szolgálati idejének elismertetéséhez, valamint ne adjon ki semmilyen okmányt a kezéből az átvétel igazoltatása nélkül, hiszen a nyugdíja múlhat rajta.

Horváth Zsolt, munkaügyi szakértő

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tervezdanyugdijad.blog.hu/api/trackback/id/tr187770654

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása