Az adategyeztetési eljárással kapcsolatban sok kérdést kaptam az elmúlt néhány hónapban. Főleg azon érintettek kerestek meg kérdéseikkel, akik már megkapták a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervektől a biztosítási jogviszonyokkal kapcsolatos értesítést. Sajnos azt tapasztaltam, hogy a legtöbben nem értették a kapott kimutatást.
De miről is van szó egyáltalán?
Az 1997. évi LXXXI. törvény 96/B. § alapján 2014. augusztus 25-től kezdődően a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek hivatalból indított eljárások keretében megkezdték a nyugdíjbiztosítás nyilvántartás adatainak egyeztetését és a szolgálati idő, jogosultsági idő igazolását a biztosított, volt biztosított biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyaira és kereseteire vonatkozóan.

Ez azt jelenti, hogy minden biztosított, volt biztosított személy kap egy részletes kimutatást azokról a szolgálati idő és kereseti adatokról, amelyet az elmúlt évtizedekben a munkáltatók bejelentése alapján a nyugdíjbiztosító a központi elektronikus rendszerében tárolt, és amely minden egyes személyre vonatkozóan elkülönülten tartalmazza a majdani öregségi nyugdíjnál figyelembe vehető szolgálati idő és kereseti adatokat.
És hogy mit tartalmaz pontosan a fent említett kimutatás?
- a biztosításban töltött időszakokat, egyéb szolgálati időket,
- nők esetén a nők kedvezményes nyugdíjához figyelembe vehető jogosultsági időket,
- a foglalkoztatók adatait,
- az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozó nyugdíjjárulék-köteles kereseteket,
- az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozóan a foglalkoztató által levont, befizetett nyugdíjjárulék összegét,
- azon a szolgálati időnek minősülő időszakokat, amelyek után nem történt járulék-, illetve nyugdíjjárulék-fizetés, de a nyugdíj megállapításánál figyelembe vehetők
Az első ütemben az 1955-1959 között születettekkel fog megtörténni a fenti adategyeztetés. Ezen korcsoport kiértesítésére két év áll rendelkezésre.
Azt gondolom, hogyha valaki komolyan érdeklődik és foglalkozik az őt érintő adategyeztetéssel, az nagyon is helyén való, mivel az adategyeztetési eljárás során megállapított „véglegesített” biztosítási adatok jelentősen meghatározzák a nyugdíjjogosultság időpontját és a nyugdíj összegét. Ráadásul amennyiben valaki megkapja a kimutatást a hivatalnál nyilvántartott adatokról, 60 nap áll rendelkezésére, hogy jelezze az eltérést. Cikkem következő részében részletezem, hogy mire kell odafigyelni, és hogyan lehet megkönnyíteni az eljárást.
Horváth Zsolt, munkaügyi szakértő