Sorozatunkban másodiknak azt az országot választottuk, ahova napjainkban igen sok magyar vándorol ki hosszabb-rövidebb időre. Az ország a korábban említett Mercer Global Pension Index szerint B kategóriájú besorolást kapott, a magyarázat szerint stabil és fizetőképes nyugdíjrendszere van, sok előnnyel, de néhány szempont mentén szükség van javításokra.
Az angol nyugdíjrendszer aktualitásai
Az Egyesült Királyságban éppen folyamatban van egy igen hosszú távú módosítás, amely a férfi-női nyugdíjkorhatár egységesítését és felemelését tűzte ki célul. A jelenlegi helyzet szerint a két korhatár már megegyezik: az 1953 előtt születettek részére 65 év, az ez utáni születési dátummal rendelkezőknek pedig egyénileg kell kikeresni a rájuk vonatkozó paramétert a forgalomban levő aktuális táblázatokból.
A folyamat során fokozatosan 68 évre fogják felemelni a nyugdíjba vonulás megengedett időpontját, ennek állomásai: 2020-ig 66 év, 2034 és 2036 között 67 év, 2044 és 2046 között 68 év.
Természetesen ez az állami forrásból érkező nyugdíjakra vonatkozik.
Az angol nyugdíjrendszer felépítése
Az állami nyugdíj-jogosultság feltétele a NIN-nek nevezett nyugdíj-járulék fizetése. Az időszakosan munkanélküli vagy kisgyermeket nevelő állampolgárok részére az állam NIN-krediteket biztosít. A nyugdíj összegének megállapítása az ún. nyugdíjalapból történik, ha valaki a nyugdíjkorhatárt elérve tovább dolgozik, emeli ennek összegét.
Létezik magánnyugdíj-rendszer is, ennek jelentős részében a munkavállalók részére a munkáltató által biztosított nyugdíj-számlákon, vagy a munkáltató saját nyugdíjkasszájában gyűjtik a pénzt. A céges magánnyugdíj-pénztárak működéséről a kollektív szerződés rendelkezik, amelyben azt is lefektetik, hogy hány – a cégnél eltöltött –év után adnak nyugdíjat (életkortól függetlenül).
Elérhetőek a piacon különféle nyugdíjbiztosítások is, sőt erre szakosodott biztosítók is vannak. 2010-ben a britek kétharmada rendelkezett ilyen biztosítással.
Folytatjuk a magyarok által végzett angliai munka nyugdíjba történő beszámításával!