A kertben a legtöbb pénzt a locsolás emészti fel, de nem csak akkor spórolhatunk, ha összegyűjtjük az esővizet. Aki családi házának kertjében szívesen nevel virágokat vagy zöldségeket, annak érdemes megfogadnia az alábbi tanácsokat.
-
A nyári kánikulában mindig kora reggel vagy késő este locsoljunk, hogy a lehető legkevesebb víz párologjon el. Ez a növényeknek is jót tesz, hiszen a vízcseppek által összegyűjtött napfény megégetné őket.
-
Lehetőleg ne kannából vagy slaggal, hanem csepegtetős módszerrel öntözzünk: így akár a víz felét is megspórolhatjuk.
-
Szeles időben a víz nagy része elpárolog, így akkor ne locsoljunk. Eső előtt szintén ne öntözzünk: inkább ellenőrizzük az időjárás-jelentést, mielőtt a kertbe indulnánk; és olyan automata öntözőberendezést vásároljunk, amely rendelkezik esőszenzorral.
-
Az esővíz összegyűjtéséhez állítsunk egy nagy hordót az eresz alá. Ha épp nem várható eső, takarjuk le valamivel, hogy elejét vegyük a szúnyogok elszaporodásának.
-
Ahelyett, hogy trágyát vásárolnánk, komposztáljunk: alakítsunk ki egy elkerített helyet a kertben, és ide gyűjtsük a levágott füvet, a száraz leveleket, illetve a konyhai zöldhulladékot. Ha megtelt a komposztáló, a tetejére szórjunk földet: hat hónap múlva kész a tápanyagdús, természetes komposzt.
-
Az automata öntözőrendszer felállításánál ügyeljünk arra, hogy ne a járdát locsoljuk; és a klímaberendezés kültéri egységét is úgy rögzítsük, hogy a lehulló vízcseppek ne oda hulljanak.
-
Ahhoz, hogy a kerti medencéből minél kevesebb víz párologjon el, használaton kívül takarjuk le. Használat közben pedig a kifröcskölés minimalizálásával spórolhatunk: ennek érdekében ne töltsük csurig a medencét.
-
Gondoskodjunk az üvegház szigeteléséről; így sokkal kevesebbet kell költenünk a fűtésére.
-
Fűnyíráskor hagyjuk egy fokkal hosszabbra a füvet, így kevesebbet kell locsolni, hiszen a hosszabb szálak közül kevesebb víz párolog el.
-
Ha a kertben mossuk le az autót, használjunk természetes tisztítószereket, hogy a földbe szivárgó vegyszeres víz ne pusztítsa ki a növényeket, és ne kelljen őket újratelepítenünk.
A fentiek megfogadásával kisebb költségek mellett termelhetjük meg a reggelire és vacsorára valót – amivel természetesen szintén spórolunk, arról nem is beszélve, hogy a házi zöldség finomabb és tápanyagdúsabb is, mint a bolti.