A felesleges költekezés visszaszorítása mellett a rezsin is spórolhatunk. Természetesen nem kell gyertyával világítanunk lámpa helyett, de így is lefaraghatunk a villanyszámlából.
Cseréljük le a hagyományos izzókat energiatakarékosra. Egy kompakt fénycső 10 ezer órányi fényt biztosít (tízszer olyan tartós), és 75 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt. Az energiatakarékos égő drágább, de a befektetés megtérül; ha nem engedhetjük meg magunknak, hogy az összeset lecseréljük, legalább a leggyakrabban használt égőkkel tegyünk így.
2. Mozgásérzékelős lámpák
Ingatlanunk biztonsága, illetve a kényelmünk érdekében érdemes megvilágítani házunk bejáratát. Azonban épp elég, ha ezek a lámpák csak akkor gyulladnak fel, ha valaki megközelíti a házat – így szereljünk fel mozgásérzékelőt.
3. Energiatakarékos készülékek
Cseréljük le a nagy háztartási gépeket – mosógép, hűtőszekrény, fagyasztó, mosogatógép – energiatakarékos változatra.
4. A klímaberendezés karbantartása
A rezsi körülbelül felét a lakás hűtése és fűtése teszi ki. Ha közvetlen napfény éri a klímaberendezést, akár 10 százalékkal több elektromos áramot is használhat. A megfelelő elhelyezés mellett az időnkénti karbantartásról is gondoskodjunk, hiszen a készülékbe jutó, a szabad levegőáramlást akadályozó por és szennyeződés csökkentheti a berendezés kapacitását, így növelheti energiafogyasztását.
5. A készenléti mód kikapcsolása
Ne hagyjuk bekapcsolva az épp nem használt készülékeket (készenléti módban se). A legegyszerűbb, ha több hasonló készüléket (televízió, hifi, DVD-lejátszó stb.) ugyanabba az elosztóba dugunk, így csak annak főkapcsolóját kell kapcsolgatni.
6. A hűtőszekrény megfelelő elhelyezése
A hűtőt a konyha leghűvösebb részén helyezzük el, így például ne az ablak alatt vagy a radiátor mellett. A berendezés és a fal között legyen legalább 5 cm távolság, hogy ne akadályozzuk a levegőáramlást.
A fenti megoldások alkalmazásával már a következő hónapban kellemes meglepetésben lehet részünk, amikor megkapjuk a villanyszámlát.